Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) bulgularına dayanarak, Venezuela’nın yıllık enflasyon oranı 2018 yılı sonuna kadar yüzde 1.37 milyona kadar yükselebileceği öngörülüyor. Venezuela’nın politika ve üretim ile mücadele etmesi nedeniyle ülke için enflasyon tahminleri bu yıl birçok kez arttı. Venezuela’nın kripto parası Petro piyasaya sürülmeye hazırlanıyor.

 

Bu Haberlere Alışkın

Venezuela, şu anki enflasyonla mücadelesinde 2018 boyunca birçok kez manşetlere imza attı. CNN bu enflasyonun nedenini “kötü enflasyon programları, kötü yönetilen tesisler ve harap çiftliklerde aşırı devlet harcamaları yılları”na bağlıyor.

 

Bu, IMF’nin bu yılki enflasyon tahminlerini üçüncü kez artırdığını gösteriyor. IMF Ocak ayda 13.000, Temmuz’da yüzde 1.000.000 olarak yıl sonu enflasyon oranının tahminini güncelemişti. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın da (GSYİH) 2018’de yüzde 18 oranında düşmesi bekleniyor. Bu, umut verici miktarda petrol rezervine sahip bir ülke için kötü bir haber.

 

Enflasyon sorununa ek olarak Venezuela’nın Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun getirdiği asgari ücretin dramatik artışı. Maduro, 2013’ten bu yana asgari ücret artışını 24 katına çıkardı ve bu da birçok işyerinin kapanmasına yol açtı.

 

Maduro’nun liderliğindeki Venezuela hükümeti tarafından varil petrolle destekli kripto para “Petro” ile ekonomik sıkıntılara çare aranıyor. Maduro, enflasyonla mücadele edilirken petrol fiyatlarındaki oynaklığı Petro ile baskılayacak bir fiyatlandırma getirileceğini açıkladı.

Kendinize güvenmenizi rica ediyorum. Desteğinizin, ideolojilerin ve politik konumların ötesine geçmesini istiyorum. Çünkü Venezuela bu değişime ihtiyaç duyuyor; artık karteller bitti! Venezüella’daki ekonomik geleceğin ne olması gerektiğine dair doğru vizyona sahibiz. Her şeyden önce, biz bunu başaracak güçteyiz.

Mantıken, önceki ifadelere dayanarak bu ifadelere güvenmek zor olurdu. Fakat Maduro, Petro konusunda kararlı olmaya devam ediyor. Ağustos ayı sonunda yaptığı açıklamada,

petro 300x158 - Venezuela Petro İle Enflasyona Çare Bulmaya Çalışacak

Venezuela Petro ile ikinci bir maddi değere sahip olacak. Bu, Cumhuriyetin ikinci bir muhasebe birimi olacak ve PDVSA petrol sektörümüzün zorunlu bir muhasebe birimi olarak operasyonlara başlayacak.

8 Ekim’de Venezuela, prime dayalı maaşların Petro ile yapılacağını açıkladı. Maduro, maaşlı çalışanların daha fazla etkiye sahip olması için para istediğini açıkladı. Umarım, halk önümüzdeki günlerde Venezuela için daha parlak bir gelecek görecektir.

Son raporlara dayanarak, Petro’nun benimsenmesinin düşük olduğu görülüyor, ancak bu durum Kasım ayında halka açık satışı takiben değişebilir. Aynı zamanda vatandaşlar ülkeyi terketmeye devam ediyor.