TSK YPG Hedeflerini Vurdu!

Anadolu Ajansı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 28 Ekim’de Türk-Suriye sınırında yer alan YPG hedeflerini vurduğunu bildirdi. Bu habere göre Suriye’nin Fırat’ın doğusunda, Kobani’nin batısındaki Zor Magar bölgesinde bulunan YPG hedefleri TSK’ya ait helikopterler tarafından vuruldu. Saldırı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki YPG’ye karşı gerekli tedbirleri alacağı yönündeki uyarılarının hemen ardından geldi. 2 Ekim’de Fransa, Almanya ve Rusya’nın liderleriyle dörtlü zirveden sonra konuşan Erdoğan, Türkiye’nin “batıda olduğu gibi Fırat’ın doğusundaki tehditlerin de ortadan kaldırılacağını” ifade etmişti. Başbakan Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un katıldığı İstanbul’daki görüşme Suriye krizinin tartışıldığı ilk görüşme oldu.

26 Ekim’de partisinden bir grup il lideriyle konuşan Cumhurbaşkanı, Suriye’ye “Türkiye’ye yönelik tehdidin ortadan kaldırılacağını” ve “Türkiye’nin sınırlarını tehlikeye atan faaliyetlere izin vermeyeceğini” vurgulayarak “son uyarı”yı verdiğini söyledi.

Bölgenin haklı sahiplerine geri verileceğini belirten Erdoğan, Türkiye’nin dikkatini ABD ile birlikte çalıştığı Münbiç bölgesinden ziyade Fırat Nehri’nin doğusunda YPG militanlarına odaklayacağını da sözlerine ekledi. ABD’nin Ankara ile Washington arasındaki Münbiç anlaşmasını Türkiye’yi durdurmak için bir araç haline getirdiğini söyledi. Münbiç anlaşması, YPG’nin, Halep vilayetinde çıkarılıp, Türkiye’nin bölgeyi istikrara kavuşturmak için yaptığı bir anlaşmaydı.

Erdoğan ayrıca, Türkiye’nin Suriye sınırını tehdit eden terör koridorunun çözüldüğünü ve herhangi bir yeni oluşumun “kabul edilemez” olacağını söyledi. Suriye ile sınırımız bizim kırmızı çizgimizdir. Bu yeni terör koridorunun oluşmasına izin vermemiz mümkün değil dedi.

munbic operasyon - TSK'dan Suriye'ye Operasyon

Türk ve Amerikan kuvvetleri şu anda Münbiç’te çalışmaları ortak yürütüyor, ancak Türk makamları ABD’nin silahlı kuvvetlerinin YPG’nin Suriye’den çekilmesini geciktirmek için çaba harcadıklarını defalarca ifade ettiler.

 

Haziran ayında Türkiye ve ABD, Münbiç ile ilgili aylar süren anlaşmazlıkların üstesinden gelmek için geçici bir anlaşmayı onayladılar.

 

Türkiye son iki yıldır Suriye isyancılarıyla birlikte iki sınır ötesi askeri sefer başlattı. Ağustos 2016’da “Fırat Kalkanı” olarak adlandırılan ilki, IŞİD ve YPG güçlerini sınırdan çekmeyi, ikincisi ise 20 Ocak’ta “Zeytindalı” olarak adlandırdı ve YPG’yi Afrin’den temizlemeyi hedefledi.