Ripple Nasıl Bir Kripto Paradır?

Piyasa içindeki genel kullanımı ile birlikte pek çok kişinin XRP kısaltmasıyla tanıdığı ripple kripto para olarak 2012 yılından beri işlem gören ve kullanılan bir para birimi olmaktadır. Blok zincirlerin kullanıldığı teknoloji sayesinde çok daha hızlı şekilde işlemler yapmak için uygun bir ortamı bulunan bu ürün hali hazırda sanal para birimi dünyasında en çok kullanılan ve işlem gören 5 büyük kripto para biriminden biri olmaktadır. Geride bırakılan dönemlerde Akbank gibi banka kuruluşları tarafından kendi ağına dahil olan kurum sayısına bakıldığında Ripple’ın diğer sanal para birimlerine kıyasla çok daha ileri bir noktada olduğu görülmektedir.

Ripple Madenciliği

Kripto paraların hemen hemen hepsi madencilik işlemlerine tabii tutularak değerleri piyasa içinde belirlenen birimler olmaktadır. Ancak ripple bunlardan ayrılarak madenciliği yapılmayan bir coin birimi olmasıyla dikkat çeker. Tamamen bir şirketin kontrolü dahilinde yönetilmekte olan bir kripto para olması sebebiyle dünyada ulaşabileceği en üst akamın 100 milyar XRP olacağı da daha önce şirket tarafından kesin bir şekilde belirlenmiştir. Her yıl 1 milyar Ripple’ın daha piyasaya dahil edilmesi kuralına bağlı olarak söz konusu birimin değerinde de değişiklikler yaşanmaktadır. Bitcoinle kıyaslandığında madencilik faaliyeti bakımından bir farklılığı bulunan Ripple, aynı zamanda daha hızlı işlem yapmaya olanak sağlarken aynı zamanda özellikle para transferi ve değer artırıcı çalışmalar sırasında meydana gelen işlem maliyetlerini ortadan kaldırmada da etkili olmaktadır.

Ripple Alım Satımı Nasıl Yapılmalıdır?

Dünyada kripto paraların alım ve satımlarına ilişkin tüm süreçler gerçek para birimlerinin borsalar üzerinden hareket ettiği gibi bu birimler için de sanal borsalar üzerinden gerçekleşmektedir. Bu noktada kişilerin ripple alım satımı ile ilgili olarak dikkat etmesi gereken en önemli husus tercih ettikleri platformu, kuruluşu ve sanal borsayı belirlemeleri olmaktadır. Mutlaka güvenilir bir platformun tercih edilmesi ilk sırada dikkat edilecek husus olarak görülmesi gerekirken aynı zamanda bu işlemler için kişilerin söz konusu platformların güvenilirliğini de incelemesi gerekir. Platformların kim tarafından kurulduğu nasıl hizmetler verdiği bu noktada belirleyici rol oynamaktadır.