Litecoinin Diğer Sanal Paralardan Farkı Nedir?

Kripto para ya da sanal para olarak adlandırılan para birimlerine olan ilgi her geçen gün daha da artıyor. Bitcoin ile başlayan sanal para birimleri dünyasında her gün yeni altcoinler ortaya çıkarak piyasada hareketlenmelerin yaşanmasına sebep oluyor. Bu para birimlerinden biri olan litecoin kripto para olarak uzun zamandır kullanılmakta olan bir değer oluyor. Eski bir Google çalışanı tarafından ilk kez ortaya çıkarılan ve GitHub aracılığıyla piyasadaki yerin alan bu para birimi özellikle blok oluşturma sürelerinin kısalması ile birlikte adından söz ettiren bir kripto para birimi oluyor. Çok az maliyetlerle para transferinin yapılmasına olanak sağlayan bu kripto paralar açık kaynak kodlu olarak ödemelerde de kullanılabiliyor.

Litecoin Bitcoin’den Esinlenerek Geliştirilmiş!

Altyapısında kullandığı teknolojisinin matematiksel detayları sayesinde büyük bir ağın korunması söz konusu olan litecoin para birimi kişilerin kendilerinin elinde bulunan birimleri iyi bir şekilde yönetmesini de mümkün hale getirmektedir. Kripto para birimlerinin pek çoğu ile kıyaslandığında özellikle onay sürelerinde daha hızlı bir şekilde işlem yapılmasına fırsat vermesi Litecoin’i daha iyi bir noktaya getirmektedir. Böylece depolama alanları noktasında daha iyi bir fırsat göstermesi de mümkün olmaktadır. Litecoinin tüm bu avantajları elde etmesindeki en büyük paylardan biri Litecoinin Bitcoine ait açık kaynak kodlu yazılımlarda ve çalışma prensiplerinden esinlenerek ortaya çıkarılması olmuştur.

Litecoin, Bitcoin’den Nasıl Ayrılır?

Benzer kaynak kodlamalarına sahip olmasına ve çalışma sistemleri bakımından benzerlik gösteriyor olmasına rağmen litecoin ile Bitcoin arasında çok sayıda farktan söz etmek mümkün olmaktadır. Litecoin para birimi olarak değerlendirildiğinde kendi içindeki ağında blok işleme sürelerinde 2,5 dakika gibi bir süreye ulaşmayı başarmıştı. Bitcoin için 10 dakika olarak görülen bu süre sayesinde Litecoin’in çok daha hızlı bir şekilde işlem yapması söz konusu olmaktadır. Bir başka açıdan iki birim arasındaki farklara bakıldığında Litecoinin özellikle madencilik konusunda FPGA ve ASIC makinelerini tercih diyor olmasının çok daha maliyetli ve karışık olduğu da görülmektedir. Tercih yine yatırımlarını yöneltmek istediği alanlarda kişilerin nasıl bir yol izleyeceğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.