Bitcoin madenciliği dünyasında birçok şey değişti. Bitcoin oluşturmak için bilgisayarları kullanmak global bir iş haline geldi. Ne yazık ki, evdeki madenciler için artık bunu yapmak karlı değil. Ucuz elektriğe erişim olmadan, çoğu tutkunun parası sağa sola saçılıyor.

Teoride, dünyadaki herkes bilgisayarlarıyla Bitcoin’i kurabilir. Donanım ne kadar güçlü olursa, başarı şansı o kadar iyi olur. Bir maden havuzuna katılarak gücü daha verimli kullanmak için bir araya getirilebilir ve böyle daha başarılı olunabilir. Bu konsept hala var ancak karlılık oranını “endişe verici” diye ifade edebiliriz. Evde Bitcoin madenciliği, çoğu insan için bugün bu dönemde kazanç getirmez. Buna sebep olan birçok faktör mevcut.

İlk olarak, artan Bitcoin blockchain algoritmaları. 5 yıl önceye kıyasla bugün dünyanın dört bir yanında daha fazla insan bu iş ile ilgileniyor. Dolayısıyla daha fazla madencilik daha rekabetçi donanımların geliştirilmesine neden oldu. ASIC’ler normal bilgisayarlardan çok daha güçlüdür. Ayrıca tek bir amaca, yani mümkün olduğunda daha fazla üretim yapmaya hizmet ediyor.

İkincisi faktör, elektrik fiyatları. Üreticilerin  birçoğu ülkelerinde en düşük elektrik fiyatlarından faydalanmaya çalışmaktadır. Bu nedenle madencilik maliyetlerini dengelemek için daha fazla bitcoin üretmeleri gerekiyor. Bugün, bu zamanda bunu karlı olarak yapmak artık mümkün değil. Diar Analytics adlı firma da bu durumu onaylıyor ve görünürde yakın zamanda bir iyileşme olmayacağını belirtiyor.

Kurumsal Firmalar Kontrolü Ele Aldı

En büyük korkulardan biri Bitcoin madenciliğinin nasıl merkezi bir hale getirileceğidir. Büyük şirketler, ucuz elektriğin bol olduğu bölgelerde Bitcoin madencilik faaliyetlerini kuruyorlar. Evdeki madencilere kıyasla bu şirketler iyi bir kâr elde edebilirler. Üreticiler elektriğe evde Bitcoin madenciliğinden kazandıklarından daha fazla para ödüyorlar. BTC’nin değerinin azalması bu durumun nedenlerinden biri. Eğer piyasa önlem alırsa bu istatistikler çok farklı görünebilir. Düşen Bitcoin fiyatları da büyük madencilik şirketleri için de hayatı zorlaştırıyor.

Ayrıca, bu şirketler elektrik fiyatlarındaki artışla boğuşuyor. Çok sayıda bölge artık Bitcoin madencilik operasyonları için ayrı bir tarifeden fiyatlandırma yapıyor. Bu bile Bitcoin madencilik girişiminin ne kadar para kazanıldığını sorgulatan bir başka örnek.

Sonuç olarak, evdeki tutkunları için BTC madenciliği dönemi yavaş yavaş sona eriyor. Bitcoin’in değeri arttıkça madencilik ile kar elde etmek daha zor olacak.