29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95. yıldönümünü kutlamak için dünya liderlerinden kutlama mesajları aldı.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Türk mevkidaşı Recep Tayip Erdoğan’a Türkiye Cumhuriyeti’nin yıldönümü vesilesiyle bir telgraf gönderdi. 29 Ekim ‘de Kremlin’in resmi internet sitesinde yayınlanan Putin, Rusya ile Türkiye arasındaki “dostça, iyi komşuluk ilişkileri” nin temellerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığının ilk gününde kurulduğunu söyledi. Putin ikili ilişkilerin daha fazla ilerlemesini umduğunu söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Cumhuriyet Bayramı için Erdoğan’a bir mesaj gönderdi. “Azerbaycan halkı ve kendi adına Cumhuriyet Bayramını yürekten tebriklerini ilettiğini söyledi. Bu olağanüstü günde, sağlık, mutluluk dilediğini ve Türkiye’nin kardeşleri olan Azerbaycan için barış ve refahın en iyisi sizsiniz ”dedi Aliyev.

Abdullah Kral Salman bin Abdülaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Salman da Erdoğan’ı arayıp tebrik etti. Cumhuriyetin 95. yıldönümü. Erdoğan’a iki ayrı hattan Suudi hükümdarı ve prens aradı. Türk halkının yanı sıra sürekli ilerleme ve refah için iyi sağlık ve mutluluklar diledi.

Pakistan cumhurbaşkanı ve başbakan halkı ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini kutladı. Pakistan halkı ve hükümeti adına ve kendi adına tebrik ettiğini ve bu olayın kendisine büyük bir şeref ve zevk verdiğini söyledi.

Türkiye’nin doksan beşinci Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle “Başbakan İmran Han yayınladığı mesajda şunları söyledi. Türkiye’nin “ihtişamlı” mücadelesini, “bağımsız bir anavatan için mücadele eden alt kıtanın Müslümanları için, cesur Türk tavrının hem enerji verici hem de ilham verici olduğunu” sözlerine ekledi.