Dolar Endeksi Neyi Göstermektedir?

Ekonomik terimler arasında borsa ve diğer işlemlerin yaygınlaşması ile birlikte ortaya çıkmış olan çok sayıda teknik terim bulunmaktadır. Belirli parametrelerin birbiriyle ilişkisinden ortaya çıkan bu terimlerden biri olan dolar endeksi de yine tanımı piyasa tarafından yapılmış bir endeks olmaktadır. Dünya üzerinde çok sayıda işlem gören farklı ülkelere ait para birimlerinin dolar karşısında nasıl hareket ettiğini daha iyi bir şekilde ortaya koymak adına dolar endeksinin ortaya çıkması söz konusu olmuştur. Bu endekste dolar, en çok işlem yapılan 6 farklı para birimi ile karşılaştırılarak endeks değeri belirlenen bir para birimi olarak değer bulur. Özellikle piyasada sürekli işlem yapan kişiler tarafından bu endeks sıklıkla dikkate alınır.

Dolar Endeksi Ne İşe Yarar?

Piyasada herhangi bir amaçla adı geçen her türlü enstrüman, araç ya da göstergenin mutlaka bir kullanım alanı bulunmaktadır. Piyasada işlem yapan kişilerin duyduğu ihtiyaç sonrasında ortaya çıkarılması söz konusu olan teknik terimlerden biri olan dolar endeksi yine finansal bir ihtiyacın sonucunda kullanılmaya başlanmıştır. Burada dolar endeksinden söz edilirken doların para birimlerine karşı değerlenmesine bakıldığında mutlaka bölgesel değerinin de göz önünde bulundurulması gerektiğinden hareket edilir. Doların reel olarak dünya üzerinden en çok işlem gören para birimleri cinsinden değerinin hesaplanması, doların dünyadaki gerçek değerinin ortaya konması açısından da son derece önemlidir.

Dolar Endeksi Hangi Durumda Ne Yöne Hareket Eder?

Piyasaları takip eden kişiler için değerlerin iki yönlü hareketi söz konusu olmaktadır. Bunlardan biri yukarı yönlü hareket diğeri ise aşağı yönlü hareket olmaktadır. Dolar endeksi konusunda yukarı yönlü bir hareketten söz edilecekse bu noktada Amerika genelinde doların değerinin artmasını sağlayacak olan bazı haberlerin ortaya çıkması gerekir. Makroekonomik göstergelerden oluşan bu tür haberlerin yanı sıra diğer 6 ülkenin para biriminin değerinde azalmaya sebep olacak kimi olaylar da dolar endeksi rakamının yukarıya hareket etmesini sağlayacaktır. Aşağı yönlü hareket konusunda ise yukarı yönlü hareket için gerekli olan tüm olayların tam tersinin yaşanması beklentilerin aşağı yönlü olarak gerçekleşmesini de ortaya koyabilecektir.