Kripto Paralar Güvenilir Mi?

Coin, kripto para, sanal para gibi isimlerle adlandırılmakta olan tüm birimler farklı isimlere sahip olan alt zincirlere ya da ana sanal para birimlerine ait olsa da benzer özellik gösteren birimlerden oluyor. Son yıllarda popülerliği iyiden iyiye artan ve pek çok alanda kullanımı yaygınlaşan bu birimler karşısında kişilerin en fazla sorduğu soruların başında bu birimlerin güvenilir olup olmadığı geliyor. Kişilerin işlemlerinin kimliğini doğrulamak adına dijital bir imza ile hareket ettiği piyasa dijital cüzdan gibi sadece kişinin kendisine ait olan bir şifre sayesinde de güvenilirliğini ortaya koyuyor. Her işlemde yeni bir imzanın oluşturulması söz konusu olduğundan coin alımı güvenli olabiliyor.

Coinler Düşük Maliyetli Gönderimler Sunar!

Bankalar veya benzer finansal kuruluşlar aracılığı ile çeşitli işlemler yaparak para transferi gibi süreçleri yönetmek durumunda kalan kişiler için güvenlik en önemli husus olmaktadır. Bu konuda dijital ürünlerle çözüm bulan coinler aynı zamanda dijital imzalarla birlikte güvenliği bir kat daha yukarı çıkarmaktadır. Diğer para transfer yöntemleri ile kıyaslandığında banka ve benzeri ortamların mutlaka transferlere yönelik işlem ücreti alıyor olması coin alımı işlemlerini çok daha cazip hale getirir. Çünkü bu işlemlerde hiçbir şekilde günlerle ve mesai saatleri ile sınırlı kalmadan kişilerin para transferlerini diledikleri her noktaya yapması mümkün olmaktadır.

Coinlerin Kullanımı Yasal Mı?

Dünya tarihinde paraların kullanılmaya başladığı bir döneme bakıldığında geçmişi çok kısa olan coinlerin devletler tarafından tanınması şu anda istenilen düzeyde değildir. Çok az hükümet tarafından kabul edilen bir para birimi olarak değerlendirilen coinler Türkiye’de de resmi olarak bir tanınmaya tabii tutulmamaktadır. Ancak yasal bir düzenleme olmadığını da belirtmek gerekmektedir. Bu sayede coin alımı ve üretimi yapan kişilerin hiçbir şekilde kendilerine suç isnat edilmesi de mümkün olmamaktadır. Yatırımcıların oldukça yararına olan bu durum karşısında dünya üzerindeki farklı ülkelerin çeşitli vergilendirme sistemlerini kullanmaya başladıkları bilinmektedir. Türkiye’de de yakın zamanda coin kullanımının yaygınlaşması ile birlikte bu yönde talepler oluşabilir ve belirli yasal düzenlemeler kontrolünde coinler yasal olarak kullanılabilir.