Ekonomi Devi Çin, Enflasyonu Dizginledi!

Çin enflasyonu üçüncü çeyrekte yavaşladı ÜFE Ağustos ayında yüzde 4,1 seviyesinde gerçekleşti. Bu durum, ABD ile artan ticaret gerginlikleri nedeniyle ekonomik durgunluğu yansıması.

Çin’de Eylül ayında TÜFE 2017 Eylül’e göre yüzde 2,5, 2017 Ağustos ayına göre yüzde 0,7 arttı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin şimdi ABD ile olan ticari ilişkisi yakından izleniyor. Bu da imalat devinin siparişlerini etkilemiş durumda.

Ulusal İstatistik Bürosu’nun bildirdiğine göre, Çin enflasyonu, Eylül ayı üretici fiyatları endeksi bir önceki yıla kıyasla yüzde 3,6 artarken, Ağustos ayında yüzde 4,1 arttı. Reuters tarafından yapılan bir ankette analistlerin ÜFE’nin bir yıl öncesine göre yüzde 3,5 oranında artış beklediğini gösterdi. ÜFE bir ay öncesine göre yüzde 0,6 yükseldi.

Reuters tarafından yapılan bir ankete göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) analist beklentileriyle uyumluydu. Bu rakam aynı zamanda politika yapıcıların yıllık yüzde 3’ü hedefinde de yer aldı.

TÜFE’deki kazanımlar olumsuz hava koşulları nedeniyle gıda fiyatlarındaki artış ve Altın Haftası festival sezonu nedeniyle talebin artmasına neden oldu.

Washington’un Çin mallarının ithalat vergisinin artışına misilleme olarak, Pekin de bazı Amerikan mallarına gümrük vergilerini arttırdı. Ancak Çin’in hamlesinin etkisi şu ana kadar sınırlı görünüyor.

BNP Paribas Asset Management’ın üst düzey ekonomisti Chi Lo,

Uygulanan tarifeler enflasyonist fiyatları yukarı çekecek ancak diğer yandan Çin’in hala kapasite fazlası var. Yani mal ve hizmetlere olan talep bu kadar güçlü değil. Dolayısıyla, tarife fiyatlarının yurt içi fiyatlar üzerindeki geçişi sınırlı olacak. dedi.

 

Çin merkez bankası para politikalarını, yavaşlayan büyümeyi destekleyecek şekilde ayarlaması bekleniyor. Çin’in resmi büyüme hedefi bu yıl yüzde 6,5 civarında.

Hafta sonları Çin Halk Bankası yöneticisi Yi Gang, iki taraflı ticaret anlaşmazlığından kaynaklanan aşağı yönlü risklerden dolayı faiz oranlarında ayarlama için yeterine marjlarının olduğunu söyledi.

Bu haftanın başlarında, merkez bankası piyasadaki likiditeyi arttırmak için bu yıl dördüncü kez bankalar tarafından tutulan rezerv miktarını azalttı.