Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı ’nın öldürülmesinin ardından milyarlarca dolarlık anlaşma yapıyor.

Suudi Arabistan, Geleceğe Yatırım Girişimi’nin ilk günü olan Salı günü enerji, ulaştırma ve petrokimya sektörlerinde 55 milyar doların üzerinde büyük bir anlaşmaya varıldığını açıkladı. Yüksek profilli iş liderleri bu yıl etkinliği boykot ederken ülkeye iş çekmek için tasarlanan forumun bu başarısı kolay değil. Fakat Trump, Suudi yetkililerin bu hamleleri Cemal Kaşıkçı ‘nın öldürülmesini örtbas etmeye çalıştıkları için yaptıklarını söyledi.

Anlaşmaların çoğu Suudi Arabistan devlet petrol şirketi Saudi Aramco’yu ile yapıldı. Şirket, Salı günü 15 mutabakat anlaşması imzaladığını ve 34 milyar dolar değerinde ticari işbirliği yapılacağını açıkladı. Diğer anlaşmalar ise, Total, Hyundai Heavy Industries, Baker Hughes, Halliburton ve Çin firması Norinco dahil olmak üzere uluslararası ortakları ve kuruluşları içeriyor.cemal kasikci 300x200 - Cemal Kaşıkçı Suikastinin Üzeri Örtülmeye Çalışılıyor

Anlaşmalara rağmen, tüm gözlerin Suudi Arabistan’da olmasının sebebi ünlü gazetecinin ölümü. Suudi Arabistan’ın hisse senedi endeksi Tadawul, 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi konsolosluğu içinde öldürülen Cemal Kaşıkçı ’nın ölümünün ardından birkaç haftadır çalkantılı.  Suudi Arabistan, önce gazetecinin öldürüldüğünü reddetti ancak geçen hafta sonu Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluktaki bir kavgada öldüğünü kabul etti. Türk müfettişler, öldürmeyi gerçekleştirmek için 15 kişilik bir suikast timinin İstanbul’a gittiklerini iddia ediyorlar. Başkan Recep Tayyip Erdoğan da suikastin planlandığını söyledi. ABD Başkanı Donald Trump Suudi yetkililerin yapılabilecek en kötü örtbas etme olayını gerçekleştirdiğini ve suikastin “fiyasko” olduğunu söyledi. Suudi Arabistan Bakanı Halid Al-Falih Salı günü yaptığı açıklamada krallığın, Cemal Kaşıkçı ’nın öldürülmesi nedeniyle zor günler yaşadığını söyledi.