Bitcoin’e yatırım yapmalı mıyım? Aslında bunun yanıtı kesin bir ifadeyle söylenemiyor. Yatırımlar her zaman riskler içerir. Son yılların en merak edilen sorusunun yanıtını da aşağıda 2 ayrı şekliyle yanıtladık.

 

2 ayrı bakışla anlatıyoruz.

 

  1. Bitcoin uzun vadeli güvenilir bir yatırım enstrümanı olur mu?

Bitcoin’e yatırım yapıp yapmamanız, Bitcoin’in uzun vadeli güvenilir bir yatırım enstrümanı haline gelip gelmeyeceğini düşünmenize bağlıdır.

Eğer uzun vadeli güvenilir bir yatırım enstrümanı haline gelirse, BTC 2 Milyon USD civarında bir para ticareti yapmalıdır (kaç paranın kaybolduğuna ve dolaşımda olmasına bağlı olarak). Bu, BTC’nin bugünkü değerinin 100 katının üzerindedir.

Eğer BTC, uzun vadeli güvenilir bir yatırım enstrümanı haline gelmezse, muhtemel fiyatı sıfıra yakın olacaktır (Fakat bu sadece belirli şarlardaki bir olasılıktır).

Yani, BTC’nin %10’luk uzun vadeli güvenilir bir yatırım enstrümanı olma şansı olduğunu düşünüyorsanız, beklenen bir geri dönüş ile iyi bir yatırım olacaktır. Şunu belirtmeliyiz ki hala çok riskli. Yalnız profesyonel yatırımcılar bu durumda portföylerinin küçük bir kısmını yatırım yapmalılar.

 

  1. Farklı bir yaklaşım olarak “Bitcoin bir dindir.” İnancınız sağlam mı?

Tüm değerler ve birikimler gibi Bitcoin bir dindir. Altın ya da bir Da Vinci tablosu gibidir. Nakit akışı yoktur. Bu yüzden değeri sadece başkalarının olması gerektiğini düşündüğü şeydir. Tüm dinler gibi, Bitcoin misyonerlere ve genç müritlere sahiptir. Bu dinin birkaç şeyi var:

  • Öncü olan Satoshi Nakamoto artık bilinmemektedir ve muhtemelen artık hayatta değil. Bu yüzden sadece harika şeyleri Satoshi’ye bağlayabiliriz ve onun kusurlarını göremeyiz. Eğer Satoshi Nakamoto tam olarak tanınırsa, Bitcoin’in gerçek bir dine dönüşmesini zorlaştıracak ve bu da uzun vadeli bir yatırım enstrümanı haline gelmesini zorlaştıracaktır.
  • Sayısı en az 1000’i bulan genç müritler ve meraklılar süper akıllı, pazarlamada yetenekli ve çoğunluğu bitcoin’den önce de çok zenginler. Bitcoin’e gelmeden önce en az 50’si 100 milyon dolarlık bir değere sahipti üstelik birkaç tanesi milyarderdi. Bu insanlar inanılmaz akıllı, parlak fikirli, PR yeteneği olan ve finans dünyasındaki büyük firmalarda yer almış kişiler. Onlar bir anlamda “isyancılar” ama aynı zamanda kuruluşun bir parçaları. Bitcoin’in ana hedefine gitmesine yardımcı olma yetenekleri var.

Bitcoin’e yatırım yapmalı mıyım?

Bu konuda tavsiyede bulunmayacağız. En iyi senaryoda bile inanılmaz derecede riskli. Yatırım yaparsanız, hepsini kaybetme riskini göze almanız gerekir.