Bitcoin nedir?

Bitcoin sokakta da bilinen şekliyle dijital bir paradır ve dünyadaki ilk bağımsız dijital para birimidir.

Nasıl ortaya çıktı?

Dijital paranın tarihçesi sanıldığı kadar yeni değil. Aslında 1990’lara kadar dayanıyor. Bitcoin’i dijital paralardan ayıran şey kriptolu, blockchain denilen algoritma. Bu durum da bitcoini herhangi bir bankadan bağımsız olarak sınırötesi operasyon yapmayı sağlamıştır.

2008 yılındaki ABD ekonomik krizinin hemen sonrasında 2009 yılında bir makale ile “bitcoin”i ilk olarak ifade eden -takma adıyla- Satoshi Nakamoto olmuştur. Bu sebeple bu tarih biraz manidar olmuştur. Satoshi Nakamoto ve arkadaşları bilgisayarlarına kurdukları sistemler ile algoritmalar üzerinden mining yaparak bu sistemi geliştirmiş, 15.000 sunucuya ulaşmıştır. Dijital para ve gerçek para transferlerindeki asıl fark da doğrudan bir merkeze değil, bu çok başlı onay sistemine sahip olunmasından gelir.

Dünden bugüne bitcoin…

Bitcoin 2-3 sunucuya kurulduğunda, kurucuları fiyatını piyasaya ilk 1 USD = 1309 bitcoin olarak belirlemişler. Bugün gelinen fiyat 17 milyon kat artarak 1 bitcoin 17.000 USD seviyelerine ulaşmıştır. Bu noktaya gelinene kadar artış ile birlikte bitcoin büyük krizler de yaşamıştır. Özellikle 2009-2013 yılları arasında deepweb ortamında karapara aklaması, uyuşturucu, silah gibi yasaklı mal ve hizmet türevlerinde kullanılmaya başlanmıştır. 2013 yılında FBI’nın Silkroad’ın kurucusunu bulması ile birlikte 1300 USD seviyelerine ulaşmış olan bitcoin fiyatı 200 USD’lere kadar gerilemiştir. 2013-2016 yılları arasında ise Bitcoin’in diğer para birimlerindeki karşılığının belirlenmesi amacıyla bitcoin borsaları, bitcoin döviz büroları kuruldu ve çığ gibi büyüdü. Bu yıllarda dijital yastık altı para dönemi ortaya çıktı. 2017 sonrasında ise bitcoinin artışı ile birlikte ciddi bir yatırım enstrümanı haline geldi.

Bitcoin alınır mı? Bitcoin yükselir mi, yoksa düşer mi? Analizlerimize buraya tıklayarak göz atın.