Çin neden bu kadar çok altın alıyor?

Çin’in altın rezervi ne kadar?

 

Komplo teorileri ilgi çekici ve bir o kadar da ilginç düşünceler ortaya atmak içindir.

 

Çin’in çok fazla altın almasının nedeni bunun için verimli topraklara sahip olması. Ama işin gerçeği aslında hem oldukça sıkıcı hem de çok zekice.

Altını sıkı takip eden yatırımcılar Çin’in son birkaç yılda neden bu kadar çok altın biriktirdiği konusunda tartışıyorlar. Komünist bir hükümet tarafından yönetilen bir ekonomiye, piyasalara sahip olan, yatırımcıların saygı duyduğu hükümetin yatırım kararlarına neden güvenilmesin? Altına Çinliler kadar başka ne geliyor?

Komünist Parti dışında hiç kimse Çin’in altın rezervlerinin büyüklüğünü bilmiyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında Çin, 1.658 metrik ton altın tuttuğunu açıkladı. 2009’dan bu yana yaklaşık 600 ton altın rezervinin artışı demek.

Bununla birlikte, madencilik istatistiklerini ve küresel altın akışlarını analiz eden uzmanlar ülkenin rezervlerinin önemli ölçüde daha yüksek olduğuna, muhtemelen 3 bin ton kadar olabileceğine inanıyor. Bu, miktar Çin’i dünya çapında altıncı sıraya koyarken, 8.000 tonun üzerinde altın rezervi olan ABD ‘nin hala gerisinde kalınıyor.

Çin Halk Bankası (PBoC), ne kadar altının sahibi olduğu hakkında ketum davranıyor. Elbette, komplo teorisyenleri bunun Çin’in “bir yere kadar” olması nedeniyle olduğunu söylüyor. Popüler bir teori, Çin Halk Bankası’nın, planın bir parçası olarak altın biriktirmesini Yuan’ı altın standardına dönüştürüp varsayılan küresel para birimi olan doların ayağını kaydırmak isteğine bağlıyor.

Altın standartta, bir ülkenin para biriminin değeri doğrudan altınla ilişkilendirilir veya “desteklenir”. (ABD doları 1971 sonlarına kadar altın standartına sahipti.) Altın ile desteklenirse, kağıt para teoride sabit bir miktar altın karşılığında değiştirilebilir. Örneğin, Çin altın fiyatını ons başına 1.000 ABD Doları olarak belirleyebilir ve Yuan değerini 1/1000 ons altın değerine eşit hale getirebilir. Daha sonra 1000 Yuan değerinde banknotlarla bir bankaya girebilir ve bir ons altın ile ayrılabilirdiniz.

ABD, 1971 altın standardını terk ettiği için, tüm ülkeler sadece “devletin inancına dayanan” yasal serbest piyasa “fiyat para birimi” kullanmaktadır. Hükümetler gerektiğinde ihtiyaçları kadar para basabilirler. Resesyonlar sırasında, merkez bankaları ekonomiyi canlandırmak için ekstra para basabilirler.

Ancak, bir hükümet çok fazla para basarsa para birimi değer kaybedebilir. Çok daha ileri bir kötü senaryoda, bir devlete olan güvenin azalması halinde para birimi çökebilir ve hatta değersiz hale gelebilir.

Altının standardından ayrılmak hükümetlerin sözlerine bağlı değil. Altın, gerçek değeri olan gerçek bir varlıktır. Altın standardına geri dönmenin savunucuları, merkez bankalarının para baskısının kontrolden çıktığına ve felaketle sonuçlanacağına inanıyor.

Belki Çin kabul eder ve düşük fiyatlarla altın depolar. Muhtemelen, Komünist Parti planlamacıları bunu yapıyorlar çünkü ABD dolarını kontrol etmek ve Yuan’ı dünya rezerv para birimi olarak yükseltmek istiyorlar.

Bazı altın meraklılarına göre, bir gün uyanacağız ve bomba gibi bir haber! Çin, Yuan’ın altın tarafından desteklendiğini açıkladı. Küresel sermaye daha sonra ABD dolarından Çin Yuanına doğru ilerliyor ve altın fiyatı yükseliyor.

Soru, Çin’in Yuanı tamamen altınla geri alıp alamayacağıdır. Yuan şu anda 3,2 trilyon ABD Doları değerindeki döviz rezervleriyle destekleniyor. Bunun yaklaşık üçte ikisi yaklaşık 2 trilyon ABD doları olduğu tahmin ediliyor. Tam miktarı ise tahmin ettiğiniz gibi, bir sır.

Ancak, Çin’in aslında resmi olarak söylediği neredeyse iki katı olan 3.000 ton altın rezervine sahip olduğunu varsayalım. Bugün ons başına yaklaşık 1.290 ABD doları olan altın fiyatı, Çin kabaca 136 milyar dolar değerinde altın kontrol edecektir. Bu, döviz rezervlerinde 3,2 trilyon ABD dolarına kıyasla az bir rakam.

Çin’in altın standartlarına tamamen dönmesi için, döviz varlıklarının büyük miktarlarını satması ve binlerce ton altın alması gerekiyor. Bunu yapmak, dolar fiyatlarının değerinin düşmesine ve aynı zamanda altın fiyatının yükselmesine neden olur. Çin hükümeti, 2015 yılında borsalarını manipüle ederek bol miktarda kargaşa çıkarsa da, muhtemelen bunun ekonomik intihar olacağına inanıyor.

Çin’in Yuan’ı tam olarak geri alması için ne kadar altın gerekir? Geçen yıl Bloomberg, Çin’in döviz kurlarında, 525.000 ton altın ya da tarihin her birinde mayınlanmış olan altın miktarının üç katına ihtiyaç duyduğu tahmininde bulundu.

Tabii ki, eğer altın önemli ölçüde daha değerliyse, Çin Yuan’ı geri kazanmak için daha azına ihtiyaç duyacaktır. Bloomberg, altının ons başına 64.000 ABD Doları değerinde olması durumunda Çin’in Yuanı tam olarak geri almak için yalnızca 10.000 ton altın alması gerektiğini tahmin etti. Bu, işlenmiş tüm madenin sadece yüzde 6’sı. Ancak Çin hiçbir zaman altının ons fiyatını 64.000 ABD doları iken karşılayamaz.

Dolayısıyla, altın miktarına ve Çin’in altın standardına geri dönmesi için gereken altın fiyatına bağlı olarak, yakında herhangi bir zamanda gerçekleşmesi mümkün değildir. Üzgünüm, komplo teorisyenleri.

Çin’in altın almasının daha muhtemel nedeni çok daha az heyecan verici. Akıllı yatırımcılar gibi, Çin de varlıklarını

main qimg 65ee46f48d89fae891a25ebf2e63dcdc - Çin neden bu kadar çok altın alıyor? Çin'in altın rezervi ne kadar?

çeşitlendiriyor. Tüm döviz rezervlerinin yüzdesi olarak görülen Çin’in altın rezervleri, yukarıda gösterildiği gibi yaklaşık yüzde 1,6 gibi küçük kalmaktadır. Bunu bir de ABD için yüzde 73, Almanya için yüzde 67, Fransa ve İtalya için yüzde 65 kadar olduğunu düşünerek inceleyin. Çin ekonomisinin büyüklüğü göz önüne alındığında, küresel ekonomideki diğer büyük oyuncular gibi daha fazla altın sahibi olmalıdır.

Altın rezervlerini artırarak ve ABD dolarlarını azaltarak Çin, riskini yayıyor ve volatilitesini azaltıyor. Bilge bir yatırımcı gibi, Çin de altın fiyatlarının zayıflamasıyla alımları artırdı. Dikkatli bir kumar oyuncusu gibi Çin Merkez Bankası da kartlarını göğsünü yakın tutuyor.